Gminne agencje zaoferują tanie mieszkania na wynajem. Kolejny pomysł rządu na rynku nieruchomości

Gminne agencje zaoferują tanie mieszkania na wynajem

Gminne agencje najmu będą oferować tanie mieszkania na wynajem dla osób, których nie stać na kupno nieruchomości bądź wynajem na rynku. Eksperci są podzieleni w sprawie tego rozwiązania.

Rząd zamierza wprowadzić tzw. pakiet mieszkaniowy, którego celem jest zapełnienie luki w nieruchomościach oraz pomoc osobom o średnich i niskich dochodach w zapewnieniu dostępu do mieszkań na wynajem.

Gminy zaoferują tanie mieszkania na wynajem. Na czym polega pomysł rządu?

Jednym z kluczowych rozwiązań przewidzianych w zbiorze ustaw będzie utworzenie społecznych agencji najmu, czyli SAN – informuje rp.pl. Ich rolą ma być zapewnienie tanich mieszkań na wynajem dla osób, których nie stać na kupno mieszkania czy wynajęcie po rynkowej cenie. SAN będą mogły zakładać gminy oraz organizacje pozarządowe.

Ustawa przewiduje wprowadzenie limitu czynszu w wysokości 110 proc. kwoty, którą SAN płaci właścicielowi lokalu. Zainteresowani podpisywaliby długoletnie umowy z gwarancją opłaty czynszu. SAN pełniący rolę pośrednika ustalałby zasady najmu z gminą. Rozwiązanie to znane jest m.in. z Wielkiej Brytanii oraz Francji. Do 2030 roku ma powstać 45 SAN-ów oferujących około 2 tys. mieszkań.

Tanie mieszkania na wynajem. Eksperci widzą wady projektu

SAN od kilku lat prowadzi fundacja Habitat for Humanity Poland. Jej przedstawicielka w rozmowie “Rzeczpospolitą” chwali to rozwiązanie, twierdząc, że na razie projekt wygląda na obiecujący i “stanowi ważny element polityki mieszkaniowej”.

Bardziej sceptycznie nastawieni do pomysłu są eksperci z branży nieruchomości. Zdaniem niektórych z nich agencje pobierając 100 zł prowizji od 1 tys. zł płaconego czynszu, mogą się nie utrzymać na rynku.

Dopłaty do czynszów przez pół roku

Pakiet mieszkaniowy wprowadza także udogodnienia dla osób, które z powodu epidemii koronawirusa mają problem z opłaceniem czynszu. Rząd zamierza wprowadzić dofinansowanie w wysokości 1500 zł  wypłacane w transzach przez sześć miesięcy. Dopłata do czynszu może wynieść maksymalnie 75 proc. jego wysokości.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą redakcją na stronie kontakt.

Zostaw komentarz

Visit Us On TwitterVisit Us On InstagramVisit Us On Facebook